آشنایی مقدماتی با انواع دوربین مداربسته و DVR

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

DVR های Stand alone (مستقل از کامپیوتر)

این DVR ها بدون نیاز به هیچ سیستم جانبی دیگری توانایی ذخیره تصاویر دریافتی از دوربین های مدار بسته را بر روی هارد دیسک نصب شده در درون خود دارند.این دستگاه ها در سه قالب 4 ، 8 و 16 کانال موجود می باشند که بسته به قابلیت های اضافی که دارند تقسیم بندی های دیگری نیز خواهند داشت. قابلیتهای انتقال تصویر بدون نیاز به کامپیوتر و همچنین امکان نمایش تصاویر بر روی تلویزیون و مانیتور نیز از دیگر قابلیتهای این دستگاه ها می باشد

 

DVR های PC Based(وابسته از کامپیوتر)

این DVR ها به صورت یک کارت PCI بوده که بر روی یکی از Slat های یک کامپیوتر قرار می گیرند و تصاویر دریافتی از دوربین های مدار بسته را بر روی هارد دیسک نصب شده در کامپیوتر ذخیره سازی می نمایند.این دستگاه ها در قالبهای 4 ، 8 ، 16 ، 18 ، 24 ، 32 و 36 کانال موجود می باشند که بسته به قابلیت های اضافی که دارند تقسیم بندی های دیگری نیز خواهند داشت.

 

دوربین صنعتی و نیمه صنعتی

این دوربین ها که در دنیا به نام دوربین های مدار بسته Box شناخته می شوند دوربین هایی هستند که اکثراً قابلیت کار با لنزهای Auto Iris را داشته و در مدل ها و طرح های گوناگون در دسترس می باشند. این دوربین ها بسته به کارایی و کیفیت دسته بندی های متفاوتی دارند .

 

دوربینهای مادون قرمز( دید در شب )

این دوربین ها در اطراف لنزشان مجهز به تعدادی LED مادون قرمز می باشند و این امر باعث می گردد تا این دوربین ها بتوانند در تاریکی مطلق نیز قدرت دریافت تصاویر را داشته باشند.این دسته از دوربین های مدار بسته غالباً در بسته بندی های ضد آب ارائه می گردند و بسته به میزان مقاومت در برابر نفوذ آب و همچنین تعداد و قدرت LED های مادون قرمز و طبعاً بر اساس مشخصات تصویری دسته بندی هایی دارند

 

دوربینهای سقفی (Dome Camera )

این دوربین ها به دلیل شکل ظاهری شان به این نام شهرت یافته اند. این دوربین ها غالباً به صورت سقفی نصب می شوند و دلیل اصلی استفاده از این دوربین ها عدم جابه جایی جهت دوربین و عدم تغییر موقعیت لنز به وسیله اشخاص متفرقه می باشد. به این دلیل این دوربین ها در مواقعی که سیستم دوربین مدار بسته در مکان های که تردد افراد زیاد است و احتمال دارد به صورت سهوی و یا عمدی جهت دوربین عوض شود و یا تغییراتی در موقعیت لنز بوجود اید از این استفاده می گردند تا از تمامی این اتفاقات جلوگیری به عمل آید.

 

دوربینهای مینیاتوری

این دوربین ها به علت ابعاد کوجکی که دارند در جاهایی که فضای کافی وجود ندارد و یا به دلایلی تمایل به آشکار بودن دوربین نیست استفاده می شود. این دوربین ها علی رغم جثه کوچکشان کیفیت نسبتاً مناسبی را دارند. این دوربین ها از لنز های ویژه ای که متناسب با ابعاد آنهاست بهره می برند و همانند سایر انواع دوربین ها لنز این دوربین ها را نیز می توان متناسب با نیاز تغییر داد.


دوربینهای اسپید دام ( گردان )

غالب دوربین های موجود علاوه بر اینکه از لحاظ ساختاری ثابت هستند دارای لنز ثابت نیز هستند.دوربین های Speed Dome علاوه بر اینکه حول محورهای عمودی و افقی چرخش دارند در برخی مدل ها قابلیت زوم نیز وجود دارد. بسته به میزان توان بزرگنمایی و همچنین سرعت چرخش افقی و عمودی دسته بندی های متفاوتی دارند

 

انواع لنز و لوازم جانبی دوربین مداربسته

تمامی دوربین ها برای دریافت تصاویر نیاز به استفاده از انز می باشند که بسته به نوع دوربین انواع متفاوتی از لنز ها به بازار عرضه گردیده . از آن جمله می توان به لنزهای ثابت یا Fix ،انواع لنزهای متغیر یا Vari Focal ، لنزهای Manual Iris و لنزهای Auto Iris ، لنزهای با قابلیت بزرگنمایی یا Zoom Lenses و لنزهتای مربوط به دوربین های Mini Camera یا برخی انواع Dome Camera که به Board Lenses معروف هستند اشاره داشت .

 

تجهیزات جانبی دوربین مداربسته

سیستم های مدار بسته علاوه بر اجزاء اشاره شده ممکن است دارای بخش های دیگری نیز باشند که در موارد خاصی به کار برده شوند . از جمله آنها می توان به تجهیزات مرتبط با دوربین های Speed Dome نام برد. از دیگر اجزای این سیستم ها ، محفظه دوربین یا Housing ها ، پایه ها و کاور ها ، Multiplexer ها و Quad ها و سایر اجزای مرتبط از این دست می باشند.